Czy możliwa jest zmiana banku podczas spłacania kredytu?

Oferta kredytowa banków ulega zmianom w tempie, nie pozwalającym na ich śledzenie osobie, która nie jest doradcą kredytowym lub nie jest to dla niej obszar szczególnego zainteresowania. Promocje, zmieniające się marże, prowizje, zasady udzielania kredytów na skutek wprowadzania nowych regulacji prawnych na rynku bankowym… To wszystko może przeciętnego Kowalskiego przyprawić o prawdziwy ból głowy i sprawia, że mało który Klient ma czas i ochotę na gruntowne analizowanie czy po kilku latach jego oferta kredytowa nie została w tyle za podążającym do przodu rynkiem. Większość Klientów nawet nie pomyśli, że jedna ich decyzja może sprawić, że zaoszczędzą pomniejszając swoje comiesięczne obciążenia kredytowe. W dodatku mogą zdobyć dodatkowe środki, np. na remont mieszkania, zachowując ten sam poziom raty kredytowej czy też wydłużyć okres spłaty kredytu w sytuacji, kiedy ich zarobki się zmniejszyły i kredyt ich uwiera.

Operacja przeniesienia kredytu hipotecznego do innego banku jest nie tylko możliwa, ale całkiem częsta wśród kredytobiorców. Ci, którzy dostrzegli, że warunki kredytowania w innym banku mogą być obecnie korzystniejsze od tych, które otrzymali przed laty, zwykle decydują się na przeniesienie kredytu. Proces ten określany jest mianem refinansowania. Decyzja o refinansowaniu posiadanego kredytu musi zostać dobrze przemyślana i policzona. Warto w tym celu skorzystać z pomocy profesjonalnego doradcy kredytowego, który weźmie pod uwagę wszystkie „za” i „przeciw”, wyliczy koszty tej operacji i powie Klientowi, czy można na niej zyskać czy stracić. Podstawą jest porównanie warunków kredytowych w zestawianych ze sobą bankach, jak również wyliczenie całkowitych kosztów kredytu w obecnym i rozważanym banku. Rzetelna analiza daje odpowiedź na pytanie czy w przypadku danego Klienta refinansowanie jest uzasadnione.

Przeniesienie kredytu do innego banku wiąże się często z dodatkowymi kosztami: prowizją za wcześniejszą spłatę (jeśli bank, w którym Klient ma obecnie kredyt zawarł taki warunek w umowie), zwolnieniem zabezpieczenia przez „stary” bank i ustanowieniem zabezpieczenia na rzecz „nowego” banku (koszt dokonania wpisu do księgi wieczystej) czy też prowizją za udzielenie kredytu, pobraną przez bank refinansujący (nie zawsze jest pobierana).

Jeśli chcesz sprawdzić jak wygląda Twoja sytuacja kredytowa i czy możesz zyskać na zmianie banku skontaktuj się z doradcą Krakowskiego Biura Kredytowego, który nieodpłatnie zrobi symulację i analizę Twojego przypadku.