Czy powszechnym warunkiem uzyskania kredytu jest zabezpieczenie w postaci polisy ubezpieczeniowej na życie?

Klient, chcący zawrzeć umowę kredytu, może w praktyce zostać zobowiązany do zawarcia aż sześciu rodzajów umów ubezpieczenia: ubezpieczenia niskiego wkładu własnego, ubezpieczenia tzw. pomostowego, ubezpieczenia na życie, ubezpieczenia na wypadek inwalidztwa (ewentualnie NNW), ubezpieczenia na wypadek utraty pracy oraz ubezpieczenia nabytego mienia od ognia i innych zdarzeń losowych.

Banki albo nakładają obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia danego rodzaju (wówczas jest to warunek konieczny do wypełnienia, gdy Klient chce otrzymać kredyt), albo też sugerują, doradzają i polecają zawarcie umowy ubezpieczenia jako środka minimalizującego ryzyko związane ze spłatą kredytu. Często zawarcie umowy ubezpieczenia pozwala Klientowi polepszyć warunki uzyskiwanego kredytu tj. np. uzyskać niższą marżę; jest to tzw. cross-selling).

Przelanie praw z polisy ubezpieczeniowej na życie jest jednym z dodatkowych zabezpieczeń spłaty kredytu. Stosowane jest najczęściej wtedy, gdy Kredytobiorca jest jedynym żywicielem rodziny (tylko jeden z małżonków posiada dochód udokumentowany) lub jest osobą samotną. Wartość polisy powinna być nie mniejsza niż kwota kredytu, w indywidualnych przypadkach bank może jednak wyrazić zgodę na zabezpieczenie w postaci polisy o mniejszej wartości niż wartość zaciągniętego kredytu.