Czy należy ubezpieczyć mieszkanie?

W wielu umowach kredytowych banki wymagają od kredytobiorców przedstawienia polisy ubezpieczenia mienia (np. nieruchomości) jako jednego ze sposobów zabezpieczenia spłaty kredytu. Kredytobiorca powinien dopełnić obowiązku ubezpieczeniowego w towarzystwie ubezpieczeniowym akceptowanym przez bank. Często banki polecają towarzystwa ubezpieczeniowe, z którymi mają podpisane umowy o współpracy. Umowy te wymagają od kredytobiorcy mniej formalności, związanych z ubezpieczeniem lokalu, jak również gwarantują preferencyjne stawki składek.

W przypadku zakupu lokalu na rynku pierwotnym ubezpieczenie mieszkania powinno nastąpić po uzyskaniu przez Klienta aktu własności lokalu. Przy transakcji na rynku wtórnym mieszkanie powinno być ubezpieczone w czasie nie krótszym niż 3 miesiące (czas ten ustalany jest indywidualnie przez bank).

Ubezpieczenie mieszkania od ognia i innych zdarzeń losowych jest obowiązkiem Kredytobiorcy, a nie spełnienie tego warunku uprawnia bank do wypowiedzenia umowy kredytowej. Zabezpieczenie spłaty kredytu umową ubezpieczenia mienia polega na dokonaniu cesji praw przysługujących ubezpieczonemu na bank. W praktyce dokonuje się przeniesienia praw przyszłych, które mogą, ale nie muszą powstać, a więc przede wszystkim prawa do wypłaty odszkodowania w przypadku zaistnienia zdarzenia ubezpieczeniowego.