Jeszcze kilka lat temu kredyty walutowe były w Polsce bardzo popularne. Sytuacja zmieniła się po światowym kryzysie finansowym, który zmarginalizował tego typu produkty bankowe. Teoretycznie nadal Polacy mają możliwość wzięcia kredytu w walucie obcej, w praktyce jednak walutowy kredyt hipoteczny dla większości naszych rodaków jest niedostępny. Powodem jest rekomendacja Komisji Nadzoru Finansowego, która stanowi, iż „bank powinien udzielać klientom detalicznym kredytów zabezpieczonych hipotecznie wyłącznie w walucie, w jakiej uzyskują oni dochód, także w przypadku klientów o wysokich dochodach”.
Obecnie w Polsce nie otrzymamy kredytu we frankach szwajcarskich ani jenach japońskich, można się jednak spotkać z kredytami w euro, dolarach, funtach brytyjskich czy koronach szwedzkich i norweskich. Oferta jest przeznaczona dla osób uzyskujących dochody w wymienionych walutach, finansując zakup nieruchomości maksymalnie w 70% (w BZ WBK w 80%). Istnieje również możliwość zamiany zaciągniętego przed laty kredytu w walucie obcej na złotówkowy. Należałoby się jednak zastanowić kiedy i komu przewalutowanie kredytu się opłaca.
Z zasady kredyty walutowe są opłacalne dla osób, które zarabiają i planują zarabiać w walucie obcej. Kredytobiorcy, który pobiera wynagrodzenie w euro czy dolarach amerykańskich, nie dotyczy bowiem ryzyko walutowe, wynikające ze zmienności wyceny i stosunku do złotego polskiego. Jeśli zaś chodzi o przewalutowanie na złotówki to jest to opłacalne jedynie wtedy, gdy kurs obcej waluty jest niski, a złotego mocny, a jednocześnie są prognozy, według których waluta kredytu ma się umacniać. Tymczasem wielu kredytobiorców działa na opak lub z opóźnieniem i stara się o przewalutowanie zadłużenia wówczas, gdy waluta kredytu już znacząco poszła w górę względem złotówki. W takiej sytuacji Klient zamiast zyskać na przewalutowaniu, może sporo stracić.
Jeśli Kredytobiorca w czasie spłacania kredytu chce zmienić walutę, musi o swoim zamiarze poinformować pisemnie bank, a ten indywidualnie rozpatrzy sytuację finansową danego Klienta. Zmiana waluty, w której wyrażona jest kwota kredytu, może spowodować renegocjację z bankiem także innych warunków umowy kredytowej, np. marży kredytu, dodatkowego ubezpieczenia kredytu czy dodatkowego zabezpieczenia. Klient decydujący się na zmianę waluty kredytu musi liczyć się z kosztami w granicach 0,5% – 2,5% od kwoty przewalutowanej. Niektóre banki nie pobierają opłat za zamianę kredytu walutowego (denominowanego) na kredyt złotówkowy. Zmiana waluty kredytu następuje najczęściej po kursie sprzedaży z dnia wykonania przewalutowania.